Zwana również przewlekłą niewydolnością żylną to zespół objawów spowodowanych zastojem krwi w układzie żylnym kończyn dolnych, a więc naczyniach odprowadzających krew z nóg do serca. Jednymi z najczęstszych widocznych objawów PNŻ są żylaki lub pajączki.
Wyroby uciskowe (pończochy, bandaże) są stosowane w kompresjoterapii, czyli formie leczenia, której celem jest wywieranie odpowiedniego ciśnienia na kończynę dolną, dzięki czemu dochodzi do zmniejszenia średnicy żył, przywrócenia prawidłowej funkcji zastawek i usprawnienia działania pompy mięśniowej.
Hemoroidy (guzki krwawnicze) to sploty naczyń tętniczo-żylnych, które w uszczelniają kanał odbytu i pomagają kontrolować wydalanie, są narządem anatomicznym, który ma każdy człowiek od urodzenia. Choroba hemoroidalna to objawowe powiększenie guzków krwawniczych.
Działanie wzmacniające ścianę naczyń (zwiększa odporność naczyń krwionośnych i obniża przepuszczalność naczyniową).
Naczynie krwionośne prowadzące odtlenowaną krew z organizmu do serca. Żyły posiadają zastawki zapobiegające cofaniu się krwi.
Leki działające na przepływ krwi w żyłach oraz na funkcję żył. Grupa leków stosowanych w przewlekłej niewydolności żylnej.
Poprawa napięcia ściany naczyń żylnych, poprawa funkcji zastawek i przepływu żylnego.
Niewydolność zastawek żylnych, co skutkuje zastojem, cofaniem się krwi. Refluks żylny jest zazwyczaj przyczyną żylaków oraz objawów bólu i zmęczenia nóg.